Dňa 22.3.2022 sa konalo dekanátne kolo v Biblickej olympiáde, kde nás úspešne reprezentovali žiaci našej školy: Marek Taraj, Ema Liová a Karolína Leginusová zo 6. A. Olympiáda prebiehala online a naši žiaci získali veľmi pekné 3. miesto v Trstenskom dekanáte, za čo im patrí poďakovanie za krásny úspech. Predmetom olympiády bolo prečítať si knihy zo Starého zákona: Jozue, Tobiáš a Skutky apoštolov z Nového zákona. Pod vedením Sr. Theodózie Janíkovej sa im podarilo v silnej konkurencii získať perfektné 3. miesto. Mgr. Monika Janíková
Biblická olympiáda
Deň Zeme
- 19
22. apríl je každoročne venovaný našej planéte Zem. Počas tohto dňa druháci na hodine slovenského jazyka písali list našej planéte, na matematike riešili úlohy s touto tematikou a na hodine čítania vytvorili plagát, kde vymýšľali pravidlá ako budú chrániť našu planétu. Prváci sa pustili do upratovania a zbierania odpadkov na ulici A. Bažíka, pred obecným úradom a pri COOP - Jednote „Za vŕškom“. Naši piataci vyčistili dolné ihrisko a šiestaci chodník Ponad komory a okolie cintorína. Žiaci spolu s pedagógmi priložili ruku k vreciam a rukaviciam a vyzbierali tak slušný počet odpadkových vriec.
V týchto aktivitách si spoločne pripomenuli, aký význam má naša Zem a aké je potrebné starať sa o ňu. Mgr. Zuzana Tarajová
Erasmus+ Moderný učiteľ v Španielsku
- 61
Materská škola Habovka je zapojená do medzinárodného projektu Erasmus + Moderný učiteľ aj spolu s ďalšími piatimi krajinami (Rumunsko, Estónsko, Španielsko, Grécko, Turecko). Vďaka tomuto projektu môžeme spoznávať školský systém v iných krajinách. Tie nás motivujú a prinášajú nám nové nápady na zefektívnenie výchovno-vzdelávacej činnosti v našej materskej školy.
Tentokrát sme navštívili Španielsko, kde sme sa v prvý deň oboznámili s prístrojmi, ktoré vytvárajú 3D návrhy podľa naprogramovaných vzorov. Samé sme si to vyskúšali a zistili, že to nie je také jednoduché. Taktiež sme mali stretnutie so starostom mesta, v ktorom sme sa nachádzali, a ktorý nás srdečne privítal.
Druhý deň sme navštívili jednotlivé materské školy v okolí. Spoznali sme mnoho priateľských, radostných a otvorených detí. Videli sme didaktické pomôcky, ktoré v materskej škole používajú. Taktiež sme boli milo prekvapené zo stretnutia s rodičmi detí, ktorí nás prišli osobne pozdraviť. Pani učiteľky s rodičmi veľmi dobre vychádzajú a spolupracujú s nimi. Zo španielskych materských škôl sme si odniesli mnoho nápadov na spestrenie výchovno-vzdelávacieho procesu v našej materskej škole.
Počas tretieho dňa sme navštívili najznámejšie pútnické miesto Santiago de Compostela a spoznali jeho históriu. V miestnej katedrále sú podľa tradície uložené ostatky svätého Jakuba, Kristovho učeníka. Ten bol údajne pochovaný v Santiagu, ktoré následne padlo do rúk Maurom. V roku 814 sa údajne zjavili hviezdy, ktoré ukázali cestu k stratenému hrobu a 25. júla boli ostatky nájdené. Na mieste Jakubovho hrobu bol postavený kostol, ktorý sa stal pútnickým miestom.
Vo štvrtok každá z krajín odprezentovala svoju materskú školu a aktivity, ktoré s deťmi počas dňa vykonávajú, a tak sme sa navzájom inšpirovali. Navštívili sme aj inšpektorát vzdelávania, na ktorom nás vrelo privítali a o našej návšteve písali v miestnej publicistike (viď. link).
Posledný deň sme navštívili školu pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a oboznámili sa s ich aktivitami a vyučovacím štýlom. Stretli sme tam veľa úprimných a vďačných ľudí, ktorí nám vyčarili úsmev na tvári.
Keďže tento projekt nesie názov – MODERNÝ UČITEĽ, podstatou je teda prínos nových edukačných technológií do výchovno-vzdelávacieho procesu. Vďaka Európskym fondom, ktoré financujú tento projekt sme nakúpili nové didaktické a robotické pomôcky pre naše deti, vďaka ktorým sa bude rozvíjať ich pamäť myslenie, predstavivosť, orientácia v priestore a mnoho ďalších kognitívnych procesov. Mgr. Katarína Vrabcová, Alžbeta Žmijáková
Opäť sme Zelenou školou
Obvodné kolo vo florbale
Dňa 21.4. 2022 sme sa so žiakmi 6. - 9. ročníka zúčastnili obvodného kola florbalu, ktorý sa konal v Nižnej. Turnaj sa hral systémom každý s každým. Na turnaji sme odohrali celkovo 3 zápasy so ZŠ s MŠ Nižná, ZŠ s MŠ Zuberec, ZŠ M. Medveckej Tvrdošín. Na turnaji sme obsadili 4 miesto.
Školu reprezentovali: Samuel Žmiják, Jozef Katreník, Jurina Marián, Matej Taraj, Ivan Štefánek, Adrián Kurátor, Dávid Gajdoš,Oliver Dubeň, Tomáš Klimek, Alex Žák
Mgr. Mário Seman
Dejepisná olympiáda - krajské kolo
Dňa 22. marca 2022 sa uskutočnilo (online) krajské kolo 14. ročníka Dejepisnej olympiády, na ktorej našu školu reprezentovali dvaja žiaci z 9.A, víťazi okresného kola, Márián Jurina a Mária Šveláňová Najviac sa darilo Márii Šveláňovej, ktorá skončila ako úspešná riešiteľka na 15. mieste. Márii aj Mariánovi sa chcem osobne i v mene našej školy veľmi pekne poďakovať za úspechy a účasť na Dejepisných olympiádach, počnúc šiestou triedou. Mgr. Paulína Škerdová
Celoškolské rodičovské združenie
Vážení rodičia, oznamujeme Vám, že dňa 26.04.2022 o 16:00 hod. sa uskutoční celoškolské rodičovské združenie v priestoroch ZŠ s MŠ Habovka. Po jeho ukončení budú triedne rodičovské združenia.
Projekt Európskej únie Erasmus+
- 49
SUPPORTING POSITIVE MENTAL HEALTH THROUGH OUTDOOR GAMES AND SPORT 29. 3. – 1. 4. 2022 Habovka
Slovakia – Italy – Germany – United Kingdom – Croatia - Turkey
Ešte v roku 2020 sme avizovali, že sme sa stali jednou z mála škôl, ktorým sa podarilo získať EXKLUZÍVNY GRANT EURÓPSKEJ ÚNIE ERASMUS+, ktorý slúži na rozvoj škôl a vzdelávanie sa učiteľov v rôznych inovačných oblastiach vzdelávania sa doma i vo svete.
Náš projekt pre základné školy je zameraný na pozitívny vplyv detských hier a športu na mentálne zdravie detí a ich psychohygienu popri bežných povinnostiach a činnostiach, ktorými deti trávia svoj čas. Projekt má rôzne čiastkové ciele, ktoré sme museli spĺňať priebežne a výsledky svojej práce pravidelne zasielať koordinátorovi, ktorý má na starosť náš projekt. Týmito cieľmi bolo, napr. navrhnúť logo projektu, zistiť, aké hry a športy obľubovali naši rodičia a starí rodičia, vybrať typické slovenské hry, výtvarne stvárniť hry a športy, vytvoriť video o aktivitách v našej škole, pripraviť slovenskú časť knihy o športoch a detských hrách, a mnohé iné. V tejto fáze projektu boli naše deti veľmi nápomocné a šikovne zvládli každú jednu úlohu, ktorú im učitelia zadali.
Najdôležitejšou časťou projektu je MOBILITA, čiže výmenný pobyt učiteľov, ktorému predchádza neskutočné množstvo práce a vybavovačiek.
S deťmi v našej škole sme túto predprípravu zobrali veľmi vážne a pripravili sa čo najlepšie. Deti na prvom stupni sa zoznamovali s partnerskými krajinami cez ich jazyk, kultúru, kreslili vlajky a pamiatky, vyrábali typické národné jedlá a svojimi dielkami si ozdobili triedy. Na druhom stupni sme výzdobu riešili projektovým vyučovaním. Každá trieda dostala „vlastný štát“, a nástenky v triede prispôsobili iba svojej danej téme. Štát spracovali z rôznych stránok – kreslili vlajky, štátne znaky, mapu štátu, zamerali sa na základné geografické údaje a takisto na mesto, v ktorom sa nachádza partnerská škola. Referátovo spracovali najvýznamnejšie osobnosti z oblasti literatúry, vedy a športu a zoznámili sa s najdôležitejšími pamiatkami štátu. Každý žiak prispel svojou časťou k spoločnému dielu a vznikli nádherné, farebné a rozmanité nástenky, na ktoré je radosť pozrieť.
Po všetkých prípravách nadišiel deň s veľkým D – naši vážení hostia dorazili na Slovensko. Prišli kolegovia-učitelia zo Spojeného Kráľovstva, Turecka a Chorvátska, Talianom a Nemcom sa nepodarilo prísť, avšak boli s nami v spojení cez portál ZOOM a pripájali sa na dôležité aktivity v škole.
Pri takejto udalosti býva zvykom, že hostí privíta najmä zástupca mesta, celý učiteľský zbor a žiaci, avšak u nás sa to, bohužiaľ, nepodarilo. Zahraničných učiteľov sme v utorok 29. 3. skromne privítali pred budovou školy – deviataci ich ponúkli, ako to na Slovensku tradične býva, chlebom a soľou, a následne si pozreli vystúpenia našich šikovných žiakov: deti z prvého stupňa im zatancovali na veselú pesničku a dievčatá z druhého stupňa zahrali na husliach a zaspievali krásnu pieseň v ľudovom kroji, za čo zožali obdivný potlesk. Následne sme sa presunuli do školy. V sprievode pani riaditeľky si zahraniční hostia najprv pozreli priestory a vybavenie škôlky, potom sa presunuli do školy, kde mali prehliadku všetkých priestorov – odborných učební, telocvične, posilňovne a tried, v ktorých samozrejme vychválili nástenky a výzdobu. Po prehliadke nasledoval obed, po ktorom sa pokračovalo prednáškou o školskom systéme a fungovaní celého školstva na Slovensku. Utorkový program pokračoval aj večer po zotmení, kedy sme našich hostí zobrali na čarovnú večernú prehliadku pýchy Hornej Oravy, Múzea oravskej dediny v Zuberci, a so sprievodným programom. V stredu ráno o 9tej boli návštevníci prichystaní na ďalšie dobrodružstvo – najprv sa lanovkou v stredisku Roháče-Spálená vyviezli celkom hore, kde ich prekvapilo obrovské množstvo snehu a očaril perfektný výhľad na dolinu, potom sa išlo do jedinej sprístupnenej oravskej jaskyne – Brestovskej, ktorá im ponúkla špecifický zážitok, keďže si svietili helmami s čelovkami a obdivovali pekné stalatity, podzemnú riečku a samozrejme netopiere. Pracovný deň pokračoval aj večer, kedy sa všetci, slovenskí i zahraniční učitelia, stretli na tradičnej slávnostnej večeri aj s hudobným programom v Oravskej izbe v Zuberci. Vo štvrtok prišli hostia opäť do školy, aby si pozreli, ako naše šikovné deti zvládajú pravidlá a prevedenie detských hier, ktoré si naša škola vybrala ako podtémy projektu. Návšteva na Orave by nebola kompletná, kebyže našich hostí nezoberieme na prehliadku pýchy Oravy – malebného Oravského hradu, ktorý sa krásou a bohatou históriou vyrovná i tým svetovým. Štvrtok sme hostí zobrali ešte do aquaparku v Oraviciach, kde si vychutnali kúpeľ v „slovenskom zlate“ minerálnej termálnej vode, ktorá má blahodarné účinky nielen na telo, ale aj na myseľ. V piatok sa zahraničná mobilita ukončila prezentáciami projektových aktivít jednotlivých zúčastnených škôl a odovzdaním certifikátov o úspešnom absolvovaní mobility na Slovensku. S hosťami sme sa rozlúčili a tešíme sa na ďalšie stretnutie s nimi.
Zahraničné mobility sa začali práve tou našou, slovenskou, v Habovke. Úroveň príprav, násteniek, výzdoby a programu sme nastavili ozaj veľmi vysoko a naši hostia boli nadšení každým jedným žiackym vystúpením, výletom i zohraným a priateľským učiteľským kolektívom, a preto sme naozaj veľmi radi, že aj keď Habovka je malá dedinka, tak ona, ľudia v škole i jej okolie má čo ponúknuť i náročným zahraničným hosťom, ktorí si u náš naozaj užili každú jednu minútku.
Mgr. Lucia Vilčinská
LESNÁ PEDAGOGIKA
- 22
Hlavným cieľom projektu lesnej pedagogiky, je podporovať záujem žiakov o prírodu, lesy a životné prostredie.
Najvhodnejšie miesto na spoznávanie lesa je samotný les, a preto sa naši štvrtáci učili spoznávať prírodné tajomstvá, a to pod vedením Vladimíra Michalca a ďalších troch lesných pedagógov. Vybrali sa nad Habovku na JAMY a po ceste ich čakala hneď prvá aktivita, ktorá bola zameraná na vyzbieranie odpadkov. Lesníci žiakom poskytli vrecia a rukavice, no radosť bola o to väčšia, keď po sebe zanechali čisto upratané prostredie. Vyzbierali to, čo do prírody nepatrí a ďalšou aktivitou bolo doniesť na zem na plachtu to, čo do prírody patrí. Ku každej veci, ktorú doniesli, pán lesník sa vyjadril čo to je. Potom sa rozdelili na dve skupiny a z týchto prírodnín vytvorili rôzne výtvory a každá skupina hádala, čo je to za výtvor. Keďže máme bystrých žiakov, netrvalo dlho a hneď uhádli túto hádanku. Ďalšou aktivitou bolo pomenovanie vrchov v našom okolí, riek, ktoré pretekajú cez našu obec, počúvanie spevu vtákov, šumenie lesa a hvízdanie vetra. Posledná aktivita bola hra: „Na netopiera a motýle“, pri ktorej netopier so zavretými očami chytal motýle.
Žiaci sa veľa naučili a pritom sa hrali. Bol to skvelý zážitok. Uvedomili si, že prírodu musia chrániť a nie znečisťovať, inak zahynú rastliny, zvieratá, ale aj človek. Touto cestou by sme sa chceli ešte raz veľmi pekne poďakovať pánovi lesníkovi z ochranného obvodu Habovka Štátnych lesov TANAPu Vladimírovi Michalcovi za veľmi zaujímavú a podnetnú prednášku. Mgr. Zuzana Tarajová
Tešíme sa na Veľkú noc
- 8
S príchodom jari sa tradične spája Veľká noc. Žiaci v ŠKD si vytvorili veselé veľkonočné dekorácie, ktorými si doma tieto sviatky spríjemnia. Žiaci sa aktívne podieľali na ich výrobe a práca pri ich zhotovovaní ich veľmi tešila. Veľká noc sa už naozaj blíži a všetkým Vám prajeme príjemné prežitie veľkonočných sviatkov. Mgr. Lucia Pilárová
REKONŠTRUKCIA VESTIBULU
Každý školský rok sa snažíme v škole niečo vylepšovať a skrášľovať, a tentoraz sa zrekonštruoval vestibul školy. Prvý dojem je veľmi dôležitý a vstup do priestorov školy bol tmavý a pôsobil ošarpaným dojmom, teda to chcelo poriadnu zmenu.
Nad vchodovými dverami sa urobila celkom nová omietka, na bočné steny sa dal dekoračný šedastý kameň a zvyšné steny sa nanovo premaľovali bielou kvalitnou farbou. Urobili sa aj nové rozvody pre osvetlenie a elektrické zástrčky. Následne sa priestor oživil krásnymi obrazmi slovenskej prírody, hodinami a novým kobercom. Avšak, chcelo to oveľa viac, a preto sa do vestibulu dala aj parádna koženková sedacia súprava s dekoračnými vankúšikmi.
Vestibul teraz pôsobí príjemným a upokojujúcim dojmom. Deti prichádzajúce do školy, rodičia, čo čakajú po vyučovaní na svoje deti i návštevníci školy sa tu cítia dobre, a to bolo aj hlavným cieľom rekonštrukcie. Mgr. Lucia Vilčinská
Oznam
Vážení rodičia!
Zápis detí do 1. ročníka v školskom roku 2022/2023 sa uskutoční v čase od 01.04.2022 –12.04.2022 elektronickou formou - vyplnením elektronickej prihlášky.
Dňa 13.04.2022 v čase od 11:00 do 13:00 hod. ste vítaní na prezenčnom zápise Vášho dieťaťa do 1.ročníka v Základnej školy s materskou školou v Habovke.
Ak ste vyplnili elektronickú prihlášku - vyplnenú prihlášku podpísanú obidvomi rodičmi/zákonnými zástupcami + rodný list dieťaťa (kópia) a občianske preukazy obidvoch rodičov na overenie údajov, doneste ich do školy v čase zápisu.
Žiadame rodičov o dôsledné vypísanie prihlášky a jej následné odoslanie.
Podmienky prijatia dieťaťa do prvého ročníka základnej školy:
Na základné vzdelávanie sa prijíma dieťa, ktoré splnilo podmienky pre začatie plnenia povinnej školskej dochádzky podľa § 19 zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene niektorých zákonov a o ktorého na základe zápisu podľa § 20 ods.2 požiadal zákonný zástupca do spádovej školy alebo inej školy podľa výberu zákonného zástupcu.
Do 1.ročníka základnej školy sa prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo šiesty rok veku a dosiahlo školskú spôsobilosť.
Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku, a to vždy po vyjadrení príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast.
O prijatí dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami rozhoduje riaditeľ na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu a písomného vyjadrenia výchovného poradenstva a prevencie, vydaného na základe diagnostického vyšetrenia. Riaditeľ školy pred prijatím dieťaťa so ŠVVP do školy so vzdelávacím programom pre žiakov so ŠVVP poučí zákonného zástupcu o všetkých možnostiach vzdelávania dieťaťa.
Miesto a termín podávania žiadosti (elektronická prihláška)
Žiadosť o prijatie dieťaťa na základné vzdelávanie na školský rok 2022/2023 bude sprístupnená dňa 01.04.2022 na web stránke základnej školy https://zsmshabovka.edupage.org , v sekcii O škole – Elektronická prihláška.
Vypísanú žiadosť je potrebné doručiť od 01. apríla 2022 do 12. apríla 2022.
Zákonný zástupca môže podať žiadosť:
- osobne
- poštou alebo kuriérom na adresu základnej školy,
- emailom (naskenovaním originálneho tlačiva, originál doručiť pri prijatí dieťaťa),
- elektronickým podaním doručeným do elektronickej schránky základnej školy,
Riaditeľka školy vydá rozhodnutie o prijatí, respektíve o neprijatí dieťaťa do základnej školy na základné vzdelávanie do 15.júna 2022.
14. ROČNÍK DEJEPISNEJ OLYMPIÁDY
Dňa 9.2.2022 sa uskutočnilo online formou okresné kolo Dejepisnej olympiády. V časovom limite 60 minút žiaci riešili úlohy týkajúce sa kultúrnych pamiatok UNESCO na Slovensku, praveku, starovekého Grécka, 1. svetovej vojny a Medzivojnovej Európy. Našim žiakom sa darilo veľmi dobre. Bianka Jurinová (kat. F) získala krásne 4. miesto. Mária Šveláňová (kat.C) sa umiestnila na 1. mieste a Marián Jurina (kat.C) obsadil 2. miesto a obaja postupujú do krajského kola.
Gratulujeme a želáme aj ďalšie skvelé úspechy. Mgr. Paulína Škerdová
Matematické súťaže
VŠETKOVEDKO - celoslovenská vedomostná súťaž pre žiakov 1.stupňa, ktorí chcú predviesť svoje vedomosti, schopnosť čítať s porozumením, logické myslenie a správny úsudok.
Otázky sú zo všetkých oblastí – prvouka, prírodoveda, vlastiveda, slovenský jazyk a literatúra, matematika, anglický jazyk, informatická výchova, dopravná výchova......... Za našu školu súťažilo 10 žiakov.
Najlepší výsledok dosiahla Dáška KANIŠČÁKOVÁ z 3. triedy - 6.miesto zo všetkých riešiteľov vo svojej kategórii ( bolo ich 6840 ) .Rovnaký počet dosiahlo iba 66 riešiteľov .
Ostatní riešitelia: T. Litváková, 2.A,
T. Jurinová, L. Hrubošová, M. Jurina, N. Kurátorová, R. Pilárová, 3.A
N. Pilarčíková, P. Litvák, D. Motyčák, S. Hrubošová, 4.A
Žiaci 2.stupňa sa zapojili do podobnej súťaže s názvom EXPERT GENIALITY SHOW.
Žiaci súťažili v dvoch súťažných témach, ktoré si vybrali zo šiestich ponúknutých tém. Témy zahŕňajú angličtinu, dejepis, geografiu, občiansku náuku.........
Našu školu súťažili : L. Kaniščáková, K. Kurátorová, L. Liová, N. Pilarčíková, 5.A a D.Gajdoš, 8.A
Všetci riešitelia dobre reprezentovali školu, za čo im ďakujeme a prajeme veľa elánu do ďalších súťaží.
Mgr.Jana Štechuliaková
GEOGRAFICKÁ OLYMPIÁDA
Okresné kolo geografickej olympiády sa konalo 17.02.2022, prebehlo on-line formou.Súťaž má 2 časti, testovú a praktickú prácu s mapou. Žiaci môžu získať maximálne 100 bodov.
Za našu školu sa zapojilo do súťaže 5 žiakov,ktorí dosiahli nasledovné výsledky:
Marek Taraj, 6.roč. – úspešný riešiteľ - 77 bodov zo 100
Karolína Leginusová, 6.roč.- úspešná riešiteľka - 75 bodov
Marián Jurina, 9.roč.- úspešný riešiteľ - 73 bodov
Petra Lajčinová, 5.roč.- úspešná riešiteľka - 70 bodov
Lea Liová,5.roč. - riešiteľka okresného kola GEO
Riešiteľom blahoželáme.
Mgr.Jana Štechuliaková
Karneval
- 39
Fašiangové obdobie je spojené so zábavou a KARNEVALOM. Nebolo to inak ani v našej škole. Tento rok síce trošku netradične, pretože sa konal po triedach. Žiaci prišli v maskách a celý deň sa riadne vyučovali, ale zároveň aj fašiangovali bez toho, aby sa narušil rozvrh vyučovania. Nielen žiaci sa zamaskovali, ale aj ich učitelia a vyučovanie ukončili veselou diskotékou. Posledný fašiangový deň tak bol pre nás nezabudnuteľný a všetci žiaci odišli domov so sladkou odmenou.
Mgr. Zuzana Tarajová
Lyžiarsky výcvik
- 54
Po ročnej prestávke sa tento rok naši žiaci opäť zúčastnili lyžiarskeho výcviku. Výcvik prebiehal v Zuberci v krásnom zimnom stredisku na Janovkách.
Na lyže sa postavili nielen naši žiaci, ale aj šikovné deti z materskej školy. Naše deti nás znova prekvapili svojou šikovnosťou, húževnatosťou, športovou zdatnosťou a nekonečnou chuťou učiť sa novým veciam. Každý žiak sa naučil niečo nové; niektorí prekonali strach, iní si vylepšili svoju techniku a, samozrejme, zažili sme spolu veľa zábavy.
V piatok sa nám podarilo zorganizovať aj lyžiarske preteky, v ktorých sa na prvom mieste umiestnil Alex Žák zo 6.A, na druhom Marek Taraj zo 6. A a na treťom Adrián Kurátor z 8. A. Pre každého žiaka sme mali pripravenú nádhernú, zlatú medailu za účasť i sladkú odmenu.
Náš lyžiarsky výcvik bol nezabudnuteľným zážitkom nielen pre žiakov, ale aj učiteľov. Ďakujeme za tieto krásne chvíle plné smiechu a radosti zo športu. Veľká vďaka patrí najmä rodičom, ktorí sa starali o dopravu detí a boli nám veľmi nápomocní. Už sa tešíme na ďalšie spoločné zážitky. Mgr. Daniela Kasanická
Estónsko, Tallinn – ROBOTICS FOR PRESCHOOLS (Erasmus+, projekt Modern Teacher)
- 66
V dňoch od 13. do 19. februára 2022 sme sa zúčastnili ďalšej mobility v rámci projektu Erasmus+ MODERN TEACHER v malebnom prístavnom meste Tallinn, hlavnom meste Estónska. Na tomto výmennom pobyte sa zúčastnili PaedDr. Miroslava Mydliarová a Mgr. Lucia Vilčinská.
Program bol naozaj veľmi zaujímavý a naše estónske kolegyne na čele s Miriam Saia ho perfektne naplánovali do poslednej bodky. V PONDELOK sme si vypočuli v hotelovej konferenčnej miestnosti prednášku odbornej pracovníčky školstva Kätlin Kalde, ktorá sa venovala estónskemu štátnemu vzdelávaciemu programu pre všetky typy škôl, práci so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v Estónsku a zapracovaniu robotiky a využívania výchovno-vzdelávacích robotov vo vyučovacom procese už od materských škôl. Poobede sme absolvovali komentovanú prechádzku po historickom centre Tallinnu. V UTOROK sme navštívili partnerskú škôlku SÜDAMEKE, kde nás osobne privítala pani riaditeľka Margit Hiiet. Kvôli pandemickým opatreniam sme absolvovali iba virtuálnu prehliadku priestorov materskej školy, a potom si pre nás pani učiteľky pripravili kreatívne aktivity s výchovno-vzdelávacími robotmi, ktoré majú ich škôlke. Jednotlivé tímy mali dokonca za úlohu naplánovať aktivitu pre deti, v ktorej by daného robota využili. Na STREDU bola naplánovaná návšteva spoločnosti INSPLAY, ktorá sa špecializuje na distribúciu vzdelávacích hračiek a robotov pre deti. Privítal nás samotný generálny riaditeľ Andres Sirel, ktorý nás oboznámil s históriou spoločnosti, a potom sa nám venovala Janne Kivila, ktorá nám prezentovala najnovšie výchovno-vzdelávacie roboty (Sphero Bolt, Dash, TTS Maastikurobot, Cue, Makeblock mTiny, TTS Blue-Bot...) či novinky v oblasti virtuálnej reality (ClassVR stardikomplekt, ClassVR Premium 8. komplekt). ŠTVRTOK sme opäť strávili v materskej škole Südameke. Pani učiteľky si pre nás pripravili vzorové outdoorové hodiny (keďže sme nemohli byť v kontakte s deťmi vo vnútorných priestoroch), pri ktorých využívali vonkajšie roboty a samozrejme, čo im školský dvor ponúkol (sneh, ľad, konáriky...). Detičky sa tejto výzvy nezľakli a užili si vyučovaciu hodinu, akoby sa na ne vôbec nepozerali zvedavé oči. Večer sme išli na hostiteľskú rozlúčkovú večeru do reštaurácie Kochi Aidad, kde sme si vychutnali tradičné estónske jedlá. V PIATOK, posledný pracovný deň mobility, sme sa opäť stretli v konferenčnej miestnosti, kde jednotlivé materské školy zo zúčastnených krajín – Španielsko, Grécko, Rumunsko, Turecko, Estónsko i naše Slovensko – reprezentovali svoju prácu s deťmi počas výchovno-vzdelávacieho procesu vo vlastnej škôlke, a najmä pokrok v oblasti využívania robotiky a robotov vo vyučovaní. Po prezentáciách sme sa rozlúčili a prijali pozvanie „Španielska“ na ďalšiu mobilitu, na ktorú sa už teraz tešíme.
Táto návšteva bola veľmi inšpiratívna a poučná, a pevne veríme, že sa aj nám podarí zakúpiť aspoň niektoré z výchovno-vzdelávacích robotov pre naše deti v škole i škôlke.
Mgr. Lucia Vilčinská
Erasmus+ online meeting
Hi, let me tell you something about ERASMUS +, we joined for an on-line meeting with Turkey, Croatia, Italy, Germany and England. Everyone of us had to do a project about countries in Eramus +. After that we met on-line together. Bibka and Matúš were speaking about our country and village. We learnt many new information about each other. There were very friendly people. We enjoyed it and we hope that we will see each other soon. It was playfull learning.
Zimné aktivity v ŠKD
- 25
Zima je ročné obdobie, ktoré k nám prichádza ako švihnutím čarovného prútika. Zimné obdobie prináša veľa dôvodov na radosť. Jedným z nich sú aj zasnežené kopce a okolie našej dediny. Zima nám ponúka rôzne zimné športy a aktivity na snehu, avšak aj veľa inšpirácií na to, ako sa zabaviť a pritiahnuť mrazivé počasie priamo k nám do triedy.
Počas pobytu vonku sme si stavali snehuliakov, bunkre, šmýkali sa na ľade, ale najviac sme si užili guľovačku. V oddelení ŠKD sme tiež nezaháľali a pod našimi šikovnými rukami tak vznikli zaujímavé výtvarné práce, ktoré nám robili radosť a úsmevy na tvárach. Prostredie v ŠKD sme sa snažili spríjemniť aj spoločnými hrami,súťažami a aktivitami, či už v triede alebo v telocvični. Taktiež sme navštevovali knižnicu, kde si deti vybrali knihy a spoločne sme si čítali. V Školskom klube detí vládla pohoda, relax a úsmev.
Mgr. Lucia Pilárová