Portugalsko je štát ležiaci na Pyrenejskom poloostrove, ktorý zahŕňa súostrovie Azory a Madeiru. Je to jedna z najstarších krajín v Európe, ktorej územie bolo nepretržite osídlené a o ktoré sa bojovalo už od Praveku V 15. a 16. storočí Portugalsko viedlo éru objavov a vytvorilo jednu z najdlhšie fungujúcich námorných a obchodných ríš, ktoré sa stali jednou z hlavných hospodárskych a politických mocností tej doby.
V auguste sa v rámci programu Erasmus + skupina našich učiteľov zúčastnila inšpiratívneho vzdelávacieho kurzu ICT and free web tools in education: Another way to Teach and to Learn v portugalskom Lisabone. Tento kurz sa sústredil na rozvoj kompetencií v oblasti nových digitálnych technológií, ktoré sú čoraz viac kľúčové vo vzdelávacom procese. Učitelia zo 6 krajín Európy (Slovensko, Španielsko, Grécko, Švédsko, Taliansko, Rumunsko) sa počas celého týždňa stretávali v školiacom stredisku - EAGLE INTUITION Training Center, ktorého poslaním je školiť mladých ľudí a dospelých pre lepšiu budúcnosť, odovzdávať vedomosti, poskytnúť tie najlepšie zručnosti, aby mohli získať dobrý výkon nielen v školskom prostredí, ale aj na trhu práce. Účastníci kurzu dostali príležitosť oboznámiť sa s mnohými interaktívnymi aplikáciami a vzdelávacími platformami ako sú Puzzlemaker, Magic School Al, Wordwall, Educaplay, Learning Apps, Bitly, Mentimeter, vzdelávacími hrami, vyskúšať si mnohé fotografické techniky, diskutovať o výzvach a možnostiach digitálnej transformácie škôl a zdieľať skúsenosti s kolegami z iných európskych krajín.
Okrem vzdelávania sme samozrejme navštívili miestnu školu, kde nám riaditeľ, Nuno Mantas, ukázal priestory školy a porozprával o vzdelávaní ich žiakov, ale aj Obecný úrad, na ktorom nás srdečne privítal a obdaroval pekným darčekom starosta obce, Carlos Pólvora.
Projekty Erasmus + nie sú spojené len so vzdelávaním, ale aj so spoznávaním miestnej krajiny. Ani časová náročnosť kurzu nás nedokázala odradiť a v hlavnom a zároveň najväčšom meste Portugalska, Lisabone, sme navštívili Belémsku vežu, Kláštor hieronymitov, Pamätník objaviteľov, Hrad Sao Jorge. V meste Almada, ktoré sa nachádza na opačnej strane rieky Tejo od Lisabonu sme videli Most 25 de Abril spájajúci mesto Lisabon s mestom Almada, Sochu Krista Kráľa, ktorá stojí na vysokom útese, odkiaľ je výhľad na celý Lisabon na opačnom brehu rieky Tejo. Podobnosť so sochou Krista v Riu de Janeiro nie je náhodná. Brazílska ikonická socha sa stala inšpiráciou pre podobný monument v Portugalsku po návšteve lisabonského kardinála v Riu de Janeiro. Očarení sme ostali aj po prehliadke Pracovného múzea Michela Giacomettiho, ktorá zahŕňa 3 stále expozície - národnú etnografickú zbierku poľnohospodárskych a vidieckych pracovných nástrojov, konzervárenský priemysel a storočný obchod s potravinami, návšteve keramickej dielne Azulejos De Azeitao a regionálneho vinárstva - Bacalhoa vine Setúbal.
A odísť z Portugalska bez ochutnania koláčikov s názvom Pastéis de Belém sa snáď ani nedá. Čo je to teda Pastéis de Belém? V 19. storočí bolo v Portugalsku mnoho kláštorov, kde mnísi a mníšky využívali vaječné bielka na škrobenie ich náboženských rúch. Ostávalo im veľké množstvo žĺtkov, ktoré nevedeli ako využiť. Vynaliezaví mnísi sa rozhodli tieto žĺtky využiť na pečenie sladkostí. Práve v Kláštore hieronymitov vznikol originálny recept na Pastéis de Belém. Mnísi vymysleli jednoduchý, no geniálny spôsob, ako využiť žĺtka spolu s cukrom a krémom, čo viedlo k vzniku lahodných koláčikov naplnených jemným krémom a zapečených v krehkom cestíčku.
Ďakujeme, že prostredníctvom projektu Erasmus + v Lisabone sme sa obohatili novými inovačnými metódami a poznatkami, ktoré budú prezentované učiteľom našej školy. Následne učitelia môžu nadobudnuté vedomosti a zručnosti implementovať do svojho vyučovacieho procesu a pútavejšou formou priblížiť učivo žiakom, aby naši žiaci boli pripravení na vzdelávanie, ktoré sa neustále mení pod vplyvom technológií.
Mgr. Eva Tarajová, PaedDr. Róbert Mydliar, Mgr. Natália Ondríková