Tatranský národný park je najstarším národným parkom na Slovensku. Tvorí ho najvyššia horská skupina v karpatskom oblúku s najvyšším vrcholom – Gerlachovským štítom. Člení sa na 2 základné podcelky – Východné Tatry (Vysoké a Belianske) a Západné Tatry. Rozprestiera sa na území Žilinského a Prešovského kraja v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Kežmarok.
Najstarší národný park na Slovensku oslávil tohto roku 75. výročie založenia. Aj toto jubileum bolo jedným z impulzov pre Správu Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici na prípravu podujatia venovaného výlučne tomuto parku. Oslavy tatranskej prírody, jej rozmanitosti a výnimočnosti sa zúčastnili aj žiaci našej ZŠ s MŠ v Habovke. „Tanapáci“ sa snažili prebudiť priateľský vzťah k prírode a jej ochrane a pre školskú verejnosť si pripravili 8 stanovíšť, ktoré mali aj svoje pomenovania: Smrek a javor rozprávajú, Ekosystém - pavučina, Magnetická tabuľa vysokohorského prostredia TANAPU, Ako sa ozýva sova, Čo nám pomáha pri turistike, Liečivá príroda, Pohybuj sa ako..., Kde v Tatrách bývam. Žiaci v skupinkách s lesnými pedagógmi prechádzali jednotlivými stanovišťami a svoje nadobudnuté poznatky z vyučovacích hodín biológie, geografie a environmentálnej výchovy si mohli ešte viac prehĺbiť prostredníctvom zaujímavých, zážitkových aktivít. Odborní pracovníci žiakom vysvetľovali ako sa vyrábajú tatranské smerovníky a pútače, spoznávali okolité liečivé rastliny – prvosienku jarnú, podbeľ liečivý, pľúcnik lekársky, alchemilku obyčajnú, deväťsil biely a lekársky, brusnicu obyčajnú, ružu šípovú (šípku), skorocel kopijovitý. Vysvetlili im život sov a základné rozdiely medzi tatranskými sovami – sovou lesnou, myšiarkou ušatou, sovou dlhochvostou, kuvičkom vrabčím, výrom skalným a pôtikom kapcavým. Žiaci si mohli vyskúšať pohyby mnohých živočíchov – žaby, medveďa, jašterice, vrany, líšky. Prostredníctvom klbka špagátu (pavučina) žiakom vysvetlili tajomstvá prepletených vzťahov organizmov v prírode, krehkosť ekosystému a vplyv niektorých ľudských činností na ekosystém v lese.
Podnebie a pestrá geologická stavba Tatier podmienili vznik rastlinstva a živočíšstva vysokohorského charakteru. Žiaci sa učili identifikovať vzácne tatranské endemity, ako aj glaciálne relikty - lyžičník tatranský, horec ľadový, klinček ľadovcový, žiabronôžka arktická, ďubník trojprstý, drozd kolohrivý, pôtik kapcavý, orešnica perlavá, ale aj ďalšie významné živočíchy Tatier - kamzík vrchovský tatranský, svišť vrchovský tatranský, medveď hnedý, orol skalný, murárik červenokrídly.
Počasie nám prialo a do školy sme sa vrátili plní zážitkov, ale aj nových vedomostí. V duchu hesla „Lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť!“ sme prežili na čerstvom vzduchu krásny poučný deň.
Ďakujeme odborným zamestnancom TANAPU, že v spolupráci s nimi sme prostredníctvom zážitku a skúseností pomohli žiakom prehlbovať a získavať vedomosti, schopnosti a zručnosti tak, aby si ich osvojili na celý život.
„Povedz mi niečo a ja to zabudnem.
Ukáž mi niečo a ja si to zapamätám.
Dovoľ mi, aby som si to vyskúšal na vlastnej koži a ja to budem ovládať.
Dovoľ mi, aby som to prežil a ja to budem cítiť a chápať.“ J. A. Komenský
Mgr. Eva Tarajová