Školský poriadok
Š K O L S K Ý P O R I A D O K
Preambula
Základná škola s materskou školou je školou všeobecného zamerania.
V záujme naplnenia práva na vzdelanie vedenie školy zabezpečí vnútorný chod školy a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby bol čas strávený v škole efektívne využitý z hľadiska vzdelávania, aj časom príjemne stráveným žiakmi aj učiteľmi.
Škola bude dôsledne dbať na dodržiavanie záväzných právnych noriem - Deklarácia práv dieťaťa, Listina základných práv a slobôd a iné platné dokumenty vo vzťahu k žiakom, učiteľom i ostatným zamestnancom školy.
Školský poriadok je súhrn noriem spolužitia celého školského kolektívu žiakov, učiteľov a správnych zamestnancov. Jeho uplatňovanie v praxi v podstatnej miere prispieva k poslaniu školy. Dôsledné plnenie týchto zásad v praktickom živote školy je základnou povinnosťou každého žiaka.
Legislatívne predpisy na vypracovanie školského poriadku
Podľa zákona č. 245/2008 Z. z o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len školský zákon) školský poriadok je súčasťou pedagogickej dokumentácie.
Oblasti, ktoré upravuje školský poriadok, uvádza § 153 školského zákona.
Pri vypracúvaní školského poriadku sa postupovalo podľa nasledovných legislatívnych predpisov:
Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (§ 3, 55 – 57, 58, 144, 152, 153).
Zákon č. 138/2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 415/2021, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú
niektoré zákony.Vyhláška MŠ SR č. 223/2022 Z. z. o základnej škole.
Metodicko-pedagogické pokyny pre školy a školské zariadenia na príslušný školský rok – informácie k výchove a vzdelávaniu v školách a školských zariadeniach.
Dohovor o právach dieťaťa.
Smernica č.36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach.
Metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.
Organizačný poriadok školy.
Pracovný poriadok školy.
Pedagogicko-organizačné pokyny.
I. Organizácia vyučovania
Viem, že svojím správaním, konaním a vzhľadom reprezentujem seba, svoju školu a rodičov.
1. Vyučovanie sa riadi podľa rozvrhu hodín, ktorý schválila riaditeľka školy. Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak a pedagogický pracovník.
2. Vyučovanie začína o 07 : 40 hod. a končí 15 : 30 hod.
Časový rozvrh hodín: 1. hod. 07 : 40 - 08 : 25 hod.
2. hod. 08 : 30 - 09 : 15 hod. /desiatová prestávka/
3. hod. 09 : 30 - 10 : 15 hod.
4. hod. 10 : 20 - 11 : 05 hod. /veľká prestávka/
5. hod. 11 : 25 - 12 : 10 hod.
6. hod. 12 : 20 - 13 : 05 hod.
7. hod. 13 : 45 - 14 : 25 hod.
Obedňajšia prestávka pre 1. - 2.ročník je po 5.vyučovacej hodine a pre 3. - 9.ročník po 6. vyučovacej hodine.
Budova školy je otvorená v čase od 07.20 hod. do 16.00 hod. Vstup do budovy školy tu nezamestnaným osobám je možný len so súhlasom zodpovedných pracovníkov školy. Školský klub je v prevádzke od 11.30 hod. do 15.30 hod.
3. Žiaci vstupujú do budovy školy o 07:20 hod., najneskôr však o 7:35 hod. V prípade nepriaznivého počasia možno žiakov vpúšťať do budovy aj skôr. Žiak prichádza do triedy najneskôr 5 min. pred začiatkom vyučovacej hodiny.
4. Žiakom, ktorí majú 3 neskoré ranné príchody za klasifikačné obdobie, triedny učiteľ udelí pokarhanie triednym učiteľom. Za 6 neskorých príchodov žiakovi bude udelené pokarhanie riaditeľom školy. Za 9 neskorých príchodov bude žiakovi znížená známka zo správania na 2. stupeň.
5. Pri vstupe do budovy školy je školník, ktorému je každý, kto vstúpi do budovy školy, okrem žiakov a zamestnancov školy, povinný preukázať sa na požiadanie platným dokladom totožnosti. Pred začiatkom vyučovania a počas prestávok vykonávajú pri vchode a na chodbách dozor učitelia podľa harmonogramu. Žiaci rešpektujú dozorkonajúcich.
6. Ak trieda nie je otvorená, žiak má právo požiadať dozorkonajúceho učiteľa, aby triedu otvoril.
7. Rodičia môžu úradné záležitosti vybavovať denne. Informácie o žiakoch môžu zákonní zástupcovia získať na triednych schôdzkach alebo prostredníctvom vopred dohovorenej konzultácie s triednym či iným učiteľom a aj cez edupage.
II. Práva a povinnosti žiakov
Ak žijete v nepriateľstve – naučíte sa útočiť, ak žijete v posmechu – naučíte sa nenávidieť, ak žijete v tolerancii – naučíte sa spravodlivosti, ak žijete v priateľstve – naučíte sa hľadať na svete lásku.
Žiak má právo:
a) na ochranu zdravia a bezpečnosti pri vyučovaní,
b) na dodržiavanie základných psychohygienických noriem (počet a dĺžka prestávok, dĺžka vyučovania v jednom celku),
c) na kvalitnú výučbu v každom povinnom a aj voliteľnom predmete,
d) na komunikáciu s učiteľom v duchu zásad humanity a tolerancie,
e) slušne vysloviť svoj názor a klásť otázky k preberanej téme,
f) na objektívne hodnotenie a na zdôvodnenie klasifikácie,
g) v odôvodnených prípadoch písomne požiadať o komisionálne skúšky prostredníctvom zákonného zástupcu,
h) podľa vlastného záujmu prihlásiť sa na nepovinný predmet alebo sa zapojiť do činnosti niektorého krúžku.
K povinnostiam žiakov patrí:
a) osvojiť si vedomosti, zručnosti a získať návyky poskytované základnou školou,
b) osvojiť si zásady vlastenectva, humanity, demokracie a správať sa podľa nich, byť disciplinovaný, plniť pokyny pedagogických pracovníkov a správať sa v škole i mimo nej tak, aby robil česť sebe i škole,
c) rešpektovať pokyny pedagogických pracovníkov, ktoré sa vzťahujú na vyučovací proces, správanie a bezpečnosť žiakov,
d) chrániť vlastné zdravie a zdravie iných, dbať o čistotu a poriadok, pomáhať pri udržiavaní poriadku v škole a jej okolí,
e) prichádzať do školy upravený, v primerane slušnom oblečení, bez výstredností (nie je vhodné líčenie a nápadná úprava vlasov)
f) šetriť školské zariadenia, chrániť ich pred poškodením a hospodárne zaobchádzať s učebnými pomôckami,
g) dodržiavať vyučovací čas, rozvrh prestávok a plniť ďalšie pokyny obsiahnuté v ŠPŠ,
h) prichádzať do školy aspoň 15 minút pred začiatkom vyučovania,
i) udržiavať v škole, v školských priestoroch (exteriér) poriadok,
j) v odborných učebniach dodržiavať pokyny správania sa vypracované vyučujúcimi, ktorí za príslušnú učebňu zodpovedajú,
k) svedomito sa pripravovať na vyučovanie a na každú vyučovaciu hodinu si nosiť všetky potrebné pomôcky.
Žiakovi nie je dovolené:
a) robiť svojvoľné úpravy záznamov od učiteľov v žiackej knižke a vytrhávať z nej strany,
b) fajčiť v priestoroch školy a jej okolí a pri všetkých činnostiach organizovaných školou,
c) prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou alkoholické nápoje, cigarety a elektronické cigarety, drogy, žuvací tabak a iné zdraviu škodlivé látky, používať ich v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou,
d) prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie (napr. pyrotechnické hračky, výbušniny, zbrane) a veci, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní,
e) manipulovať s vecami zabezpečujúcimi ochranu budovy a majetku školy (napr. hasiace prístroje),
f) znečisťovať steny, ničiť zariadenie učební, šatní a ostatných priestorov školy,
g) používať vulgárne výrazy,
h) počas vyučovacieho procesu používať mobilný telefón (ak žiak na vlastné riziko mobilný telefón má, musí byť počas vyučovacích hodín vypnutý a uložený v aktovke),
ch) konzumovať potraviny a nápoje počas vyučovacieho procesu,
i) nosiť do školy drahé a cenné predmety, elektroniku (tablety, reproduktory) a neprimerane vysoké sumy peňazí; v prípade straty či odcudzenia ide o osobnú zodpovednosť žiaka, ktorý si takéto drahé veci do školy priniesol,
j) šikanovať, fyzicky alebo psychicky týrať spolužiakov alebo ich vystavovať inému druhu násilia (nadávky, vyhrážanie sa, vydieranie, nátlak, posmech, ohováranie, ...,)
III. Správanie sa žiakov
Na svete nenájdeme dvoch rovnakých ľudí, dve rovnaké osobnosti, ktoré majú rovnaké konanie, správanie, myslenie.
A/ V budove školy:
Žiak:
1. V šatni sa prezuje do prezuviek, ktoré zodpovedajú hygienickým požiadavkám (so zatvorenou pätou resp. do vyhovujúcich šľapiek).
2. V šatni sa dlho nezdržiava, udržuje v nej poriadok a čistotu, aby nepoškodil odev a obuv spolužiakov.
3. Vrchný odev, doplnky (čiapky, šiltovky, šály, rukavice) a topánky má uložené v skrinke.
4. Do školy nosí predmety určené na vyučovanie. Škola nenesie hmotnú zodpovednosť za straty a odcudzenie týchto predmetov a predmetov, ktoré si žiak priniesol do školy na vlastnú zodpovednosť a nie sú potrebné na vyučovanie.
5. Pri odcudzení osobných vecí má povinnosť stratu neodkladne nahlásiť triednemu učiteľovi, prípadne dozorkonajúcemu učiteľovi alebo inému vyučujúcemu.
6. Pri skoršom odchode z budovy školy počas vyučovania sa preukáže písomnou žiadosťou podpísanou zákonným zástupcom triednemu učiteľovi a vyučujúcemu, ktorý má so žiakom vyučovaciu hodinu resp. školu opustí so súhlasom triedneho učiteľa po telefonickom dohovore medzi rodičom a triednym učiteľom.
B/ Počas vyučovania:
Žiak:
1. Prichádza na všetky školské podujatia včas, riadne pripravený. Má právo pracovať, učiť sa a tvoriť v pokojnej atmosfére, v neohrozujúcom prostredí.
2. Je povinný nosiť predpísané pomôcky na vyučovanie podľa nariadenia vyučujúcich. Pred začiatkom každej vyučovacej hodiny je povinný pripraviť si všetky pomôcky na vyučovanie na lavicu. Ostatné pomôcky sú uložené v taške.
3. Má právo opustiť triedu výlučne so súhlasom učiteľa.
4. Na hodinách pri laboratórnych prácach sa žiaci riadia laboratórnym poriadkom, na hodinách telesnej výchovy pokynmi vyučujúcich.
5. Má právo slušným spôsobom a vo vhodnom čase vyjadriť svoj názor a požiadať učiteľa o vysvetlenie a riešenie problému. Žiak má právo riešiť problém i cez výchovného poradcu.
6. Je povinný sedieť na mieste, ktoré mu určuje zasadací poriadok.
7. Pracuje podľa programu učiteľa. Pri odpovedi sa hlási, odpovedá na výzvu učiteľa, nevykrikuje a nenašepkáva.
8. Je povinný na požiadanie predložiť žiacku knižku, prípadne zošit.
9. Ak vyrušuje, nepracuje podľa dohodnutých pravidiel, porušuje ŠPŠ, bude následne postihovaný niektorým z výchovných opatrení.
10. Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, má právo ospravedlniť sa pred začiatkom hodiny.
11. Je povinný počas neprítomnosti na hodine využiť pomoc spolužiakov, prípadne konzultovať s vyučujúcim a prebratú látku dobrať. Je povinnosťou žiaka priebežne sa informovať o preberanej látke počas neprítomnosti v škole.
12. Ospravedlnenie platí len prvý deň po absencii, resp. učiteľ určí, dokedy má žiak učivo dobrať.
13. Žiaci nesmú na hodinách vyučovania používať mobil. Mobil musí byť počas vyučovacej hodiny vypnutý a musí byť uložený v aktovke. Mobil môže použiť len so súhlasom učiteľa, ak ho potrebuje na vyučovanie. Ak žiak poruší toto nariadenie, mobil mu bude odobratý a odovzdaný do riaditeľne, kde si poň musí prísť rodič. Ak žiak toto nariadenie poruší 3x, bude mu znížená známka zo správania na 2. stupeň. Výnimkou používania mobilu je školská akcia organizovaná školou (napr. výlet, exkurzia, braný deň a pod..).
14. Na požiadanie má právo za prítomnosti učiteľa nahliadnuť do triednej dokumentácie. Učiteľ má povinnosť zapísať všetky známky do elektronickej žiackej knižky.
15. Je povinný dať podpísať rodičovi známky v žiackej knižke (ak žiak žiacku knižku vlastní) minimálne raz do týždňa.
C/ Cez prestávky:
Žiak:
1. Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené žiakovi otvárať veľké okná, vykláňať sa z okien a vyhadzovať z nich predmety.
2. Cez malé prestávky opúšťa triedu v nutných prípadoch. Počas prestávok nesmie opustiť areál školy.
3. V triedach nenavštevuje spolužiakov. V ojedinelých prípadoch požiada dozorkonajúceho učiteľa o vstup do inej triedy.
4. Malá prestávka je určená na psychohygienu a prípravu na nasledujúcu hodinu. Správa sa pokojne, umožní spolužiakom nerušene sa pripraviť. Nevyrušuje hlučným správaním, nebije sa, nebehá po triede ani chodbe.
5. Druhá prestávka je desiatová, cez veľkú prestávku môžu byť žiaci v určených priestoroch mimo triedy po dohode z dozorkonajúcim učiteľom.
6. Nezdržiava sa zbytočne na toaletách, nehádže smeti a odpadky do záchodových mís, pisoárov a umývadiel. Zatvára po použití vodovodný kohútik a zhasína za sebou svetlo.
7. Zodpovedá za majetok, ktorý mu bol zverený a stará sa o jeho nepoškodenie (školská lavica, učebnice, atď.) Svoje miesto udržuje v čistote. Pred opustením triedy každý žiak urobí vo svojom okolí poriadok. Odpadky odhodí do odpadového koša a vyloží stoličku na lavicu.
8. Úmyselné poškodenie školského majetku sa dá k úhrade zákonnému zástupcovi žiaka. Na vlastné náklady musia uviesť poškodenú vec do pôvodného stavu alebo zaplatia opravu, ktorú sprostredkuje škola.
9. Žiak nesmie manipulovať s počítačom a interaktívnou tabuľou v triede počas prestávok a používať aplikácie, programy a webové stránky, ktoré nie sú v súlade s požiadavkami vyučujúceho a ŠVP. Počítač smie použiť len pod dozorom učiteľa na vyučovacej hodine.
D/ Po skončení vyučovania:
Žiak:
1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak uloží svoje veci do aktovky, skrine, vyčistí si svoje pracovné miesto a vyloží stoličku na lavicu.
2. Na pokyn učiteľa žiaci opustia učebňu. V šatni sa žiaci preobujú, oblečú a opustia školskú budovu.
3. Žiak sa mimo vyučovania nesmie zdržiavať v škole.
E/ V školskej jedálni:
Žiak:
1. Má právo stravovať sa v školskej jedálni. Do jedálne vstupuje v čase určenom na obed a prezuvkách.
2. Do jedálne prichádza disciplinovane.
3. Dodržiava pokyny dozorkonajúceho ako aj iných učiteľov, vychovávateľov a kuchárov.
4. Pri stole sa správa slušne, nevykrikuje, nerozpráva nahlas, neničí príbory a obrusy, ovocie konzumuje v jedálni, nevynáša ho.
5. Odnáša použitý riad k okienku, nechá po sebe čisté miesto, v prípade znečistenia stola upozorní pracovníkov jedálne prípadne upozorní pani upratovačku, pri odchode od stola zasunie stoličku.
6. V jedálni je pri obedovaní zákaz používania mobilných telefónov.
F/ Práva a povinnosti týždenníkov:
Týždenníci sú dvaja
1. Pred vyučovaním a počas prestávok sa starajú o čistotu tabule, zodpovedajú za kriedu, špongiu, vyvetrajú triedu a udržujú ju v čistote. Prinášajú a odnášajú učebné pomôcky podľa pokynov vyučujúcich.
2. Ak do piatich minút nepríde do triedy vyučujúci, ich povinnosťou je upozorniť na to vedenie školy.
3. Hlásia neprítomnosť žiakov na začiatku každej vyučovacej hodiny.
4. Pri odchode z triedy majú zodpovednosť za čistotu v triede (zotretá tabuľa, zatvorenie malých okien, vyložené
stoličky, zhasnuté svetlo, vyzbierané väčšie odpadky zo zeme).
5. Kolektívy tried sú povinné udržiavať svoju triedu v čistote. V prípade znečistenia triedy spôsobom nalepených žuvačiek, čiernych šmúh na podlahe a podobne triedny učiteľ raz mesačne zabezpečí odstránenie znečistenia žiakmi triedy.
IV. Oslovenie, pozdravy, komunikácia
V škole musia vládnuť mravy, lebo ako vraví Seneca: „Najprv sa uč mravom, lebo múdrosti sa ťažko učí bez mravnosti.“
Žiak:
1. Oslovuje všetkých zamestnancov titulom pán – pani. Pri prvom stretnutí počas dňa pozdraví každého zamestnanca školy („Dobré ráno“, „Dobrý deň“...).
2. Žiaci zdravia vyučujúceho na začiatku hodiny tak, že vstanú. Ak príde do triedy iný vyučujúci alebo iná dospelá osoba, postavia sa. Pri ich odchode sa tak isto postavia. Sadajú si na pokyn vyučujúceho. Na hodinách TV, TŠV, VV, praktických cvičení a písaní kontrolných prác nevstávajú.
3. Zdraví zamestnancov školy aj pri stretnutí mimo školy.
4. Správa sa k spolužiakom priateľsky, oslovuje ich krstným menom.
5. Nepoužíva vulgárne výrazy a nebije sa.
6. Vysmievanie, urážanie, nadradenosť, podceňovanie a fyzické ubližovanie spolužiakovi sa považuje za šikanovanie.
7. Každá urážajúca komunikácia medzi spolužiakmi i za neprítomnosti učiteľa sa považuje za porušenie ŠPŠ.
V. Výchovné opatrenia
V škole musí vládnuť disciplína, lebo škola bez disciplíny je ako mlyn bez vody.
Porušenie každého bodu ŠPŠ je priestupkom a výchovným problémom žiaka. Vyučujúci, pri ktorom sa žiak priestupku dopustil, oznámi priestupok cestou elektronickej žiackej knižky (žiackej knižky) rodičom a oboznámi s tým triedneho učiteľa. Pri opakovaných priestupkoch písomne pozýva triedny učiteľ zákonných zástupcov žiaka k riešeniu výchovných problémov.
- Ak sa žiak znovu opakovane dopúšťa priestupkov, je predvolaný do školy spolu so zákonným zástupcom.
- Ak sa žiak dopustí závažného priestupku, môže dostať riaditeľské pokarhanie v priebehu školského roka.
Pri udeľovaní výchovných opatrení sa postupuje podľa Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základných škôl vydaných Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.
V týchto metodických pokynoch v čl. 8 sa uvádza: „Výchovné opatrenia sú pochvaly, iné ocenenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov.“ Z uvedeného vyplýva, že žiakom môžu byť udelené:
A/ Pochvaly a iné ocenenia:
- od triedneho učiteľa
a) za výborný prospech – priemer do 1,5
b) za výbornú dochádzku – 0 vymeškaných hodín,
c) za reprezentáciu školy,
d) za činnosť v prospech triedy nad rámec svojich povinností
- od riaditeľa školy
a) za výborný prospech – priemer do 1,0
b) za úspešnú reprezentáciu školy vo vyšších kolách súťaží a olympiád,
c) za nezištnú pomoc, vysoko humánny prístup k ľuďom, príkladný čin, verejné uznanie inou osobou alebo inštitúciou.
B/ Opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov:
- sa ukladajú za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu známky zo správania. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení:
1. Napomenutie od triedneho učiteľa:
a) za 1 až 3 zápisy v elektronickej žiackej knižke (žiackej knižke) alebo ústnu sťažnosť učiteľov prednesenú na pedagogickej rade, počet zápisov sa rieši podľa závažnosti obsahu
b) za neprezúvanie sa v priestoroch školy,
c) za neplnenie povinnosti týždenníkov,
d) za iné menej závažné priestupky podľa posúdenia triednym učiteľom, vyučujúcim alebo žiackym kolektívom,
e) za 2 neskoré ranné neodôvodnené príchody na vyučovanie,
f) za 1 - 2 neospravedlnené hodiny v mesiaci.
Ak sa žiak voči ŠPŠ uvedeným spôsobom previnil viacnásobne, dôsledkom je prísnejšie výchovné opatrenie.
2. Pokarhanie od triedneho učiteľa:
a) za 4 - 6 zápisov v žiackej knižke, alebo elektronickej žiackej knižke,
b) podvádzanie,
c) vulgárne vyjadrovanie sa,
d) nevhodné správanie sa voči dospelým,
e) za šikanovanie - posmievanie sa spolužiakom, nadávky,
f) iné závažnejšie priestupky podľa posúdenia triednzm učiteľom, alebo vyučujúcim
g) za 3 neskoré ranné príchody na vyučovanie
h) za 3 - 4 neospravedlnené hodiny v mesiaci.
3. Pokarhanie od riaditeľa školy:
a) za viac ako 4 neospravedlnené hodiny v mesiaci,
b) za podvádzanie a klamstvo,
c) za opakované neslušné správanie sa, za vulgárne vyjadrovanie,
d) za viac ako 7 zápisov v elektronickej žiackej knižke (žiackej knižke),
e) za opakujúce sa priestupky uvedené v bode 1, za úmyselné poškodzovanie školského zariadenia (podľa závažnosti),
f) za prinášanie pyrotechnických predmetov do školy,
g) za šikanovanie,
ch) za 6 neskorých ranných príchodov na vyučovanie,
i) za opakované používanie mobilného telefónu na vyučovaní,
j) za krádež,
k) za úmyselné poškodenie školského majetku,
l) za dva zápisy pokarhanie triednym učiteľom.
Triedny učiteľ udeľuje napomenutie a pokarhanie po prerokovaní s riaditeľom školy. Riaditeľ školy udeľuje pokarhanie po prerokovaní v pedagogickej rade. O udelení opatrenia informuje riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu žiaka, opatrenie sa zaznamenáva do triedneho výkazu.
VI. Hodnotenie a klasifikácia správania
Kritériom na hodnotenie a klasifikáciu správania je dodržiavanie pravidiel správania a vnútorného poriadku školy počas klasifikačného obdobia. Správanie žiaka sa klasifikuje so zreteľom na vekové osobitosti podľa týchto požiadaviek:
1. Stupeň 1 ( veľmi dobré ):
Žiak uvedomene dodržiava školský poriadok a ustanovenia vnútorného poriadku školy. Ojedinele sa dopúšťa menej závažných previnení.
2. Stupeň 2 ( uspokojivé ):
a) za neospravedlnenú absenciu od 15 do 20 hodín,
b) za prinášanie predmetov ohrozujúcich zdravie žiakov a učiteľov do školy alebo na činnosti organizované školou,
c) za opakovanú krádež,
d) za fajčenie, požívanie alkoholických nápojov a iných druhov toxických látok v školských priestoroch a na školských akciách,
e) za závažné podvádzanie a klamstvo,
f) za úmyselné ublíženie na zdraví,
g) za šikanovanie a vydieranie, fyzické útoky,
h) za vandalizmus,
i) za prejavy rasovej neznášanlivosti, za zvlášť hrubé alebo opakujúce sa neslušné správanie voči zamestnancom školy,
j) za úmyselné poškodzovanie majetku školy (podľa závažnosti),
k) za opakované priestupky, za ktoré bolo už udelené napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa,
l) za 9 neskorých ranných príchodov na vyučovanie.
3. Stupeň 3 ( menej uspokojivé ):
a) za neospravedlnenú absenciu od 21 do 30 hodín,
b) za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky uvedené v bode 2,
c) aj po udelení pokarhania od riaditeľa školy sa dopúšťa ďalších previnení.
4. Stupeň 4 ( neuspokojivé ):
a) za neospravedlnenú absenciu nad 30 hodín,
b) za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky,
c) za zámerné narúšanie korektných vzťahov medzi spolužiakmi,
d) za závažné previnenia ohrozujúce ostatných spolužiakov.
Komisionálne skúšky, opravné skúšky, opakovanie ročníka
1. Žiak bude klasifikovaný na základe komisionálnej skúšky:
a) keď koná rozdielovú skúšku
b) keď je skúšaný v náhradnom termíne,
c) keď jeho zákonný zástupca požiada o preskúšanie žiaka a riaditeľ školy akceptuje dôvody ako opodstatnené,
d) na základe rozhodnutia vyučujúceho, keď žiak vymešká v jednom polroku 35 a viac% z plánovaného počtu hodín v predmete, respektíve nemá splnené všetky kritériá hodnotenia a klasifikácie žiakov.
Výsledok komisionálnej skúšky je konečný!
2. Ak má žiak na konci druhého polroka nedostatočný prospech najviac z dvoch predmetov, môže jeho zákonný zástupca požiadať o vykonanie opravnej skúšky. Výsledok opravnej skúšky môže byť hodnotený známkou:
a) nedostatočný - ak žiak nevyhovie stanoveným kritériám hodnotenia a klasifikácie žiakov,
b) dostatočný - ak žiak stanoveným kritériám hodnotenia a klasifikácie žiakov vyhovie.
3. Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú alebo komisionálnu skúšku, klasifikuje sa z predmetu, z ktorého mal urobiť opravnú alebo komisionálnu skúšku - stupňom prospechu - nedostatočný.
4. Ak žiak neprospel a neurobil opravnú skúšku z predmetu, prípadne ak neprospel z viac ako dvoch predmetov, opakuje ročník. bude zaradený do nižšieho ročníka.
VII. Postupy pri prechovávaní a užívaní drogy na škole
Človek je tvorom rozumným a byť rozumný, to znamená, byť pozorovateľom a poznávateľom všetkého a podľa toho aj konať.
1. V priestoroch školy a jej okolí je zakázané fajčiť, požívať alkohol a žuvací tabak.
Pri porušení ŠPŠ v tomto bode sa žiak zúčastní pohovoru výchovnej komisie (triedny učiteľ, člen vedenia školy, výchovný poradca, zákonný zástupca)
2. V priestoroch školy je zakázané prechovávanie omamných látok, psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov. Žiak, ktorý poruší ŠPŠ v tomto bode, alebo žiak, ktorý bude zvádzať iného žiaka na zneužívanie akejkoľvek návykovej látky– vrátane cigariet, alkoholu, sa zúčastní pohovoru výchovnej komisie (triedny učiteľ, člen vedenia školy, výchovný poradca, zákonný zástupca) a bude nahlásený na polícii v príslušnom obvode a na sociálne oddelenie miestneho úradu
VIII. Prevencia a riešenie šikanovania na škole
Charakteristika šikanovania
Šikanovaním je akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, ich ohrozovanie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa nevedia alebo nemôžu brániť. Šikanovanie môže zanechať následky na psychickom a fyzickom zdraví.
Znaky šikanovania:
- úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému,
- agresia jedného žiaka alebo skupiny žiakov,
- opakované útoky,
- nevyrovnaný pomer síl medzi agresorom a obeťou.
Prejavy šikanovania:
- fyzické útoky,
- urážlivé prezývky,
- nadávky,
- posmech,
- tvrdé príkazy vykonať určitú vec proti svojej vôli,
- odcudzenie veci,
- prehliadanie a ignorovanie obete.
Z hľadiska priestupkového zákona môže šikanovanie napĺňať skutkovú podstatu priestupkov (proti občianskemu spolunažívaniu, proti majetku).
Z hľadiska trestného zákona môže šikanovanie naplniť skutkovú podstatu trestného činu (prečin alebo zločin – ohováranie, nebezpečné vyhrážanie, ublíženie na zdraví, obmedzovanie osobnej slobody, nátlak, vydieranie, lúpež, krádež, poškodzovanie cudzej veci, neoprávnené užívanie cudzej veci).
Páchateľom trestného činu je ten, kto trestný čin spáchal sám. Za spolupáchateľstvo trestného činu sa považuje, ak bol trestný čin spáchaný spoločným konaním dvoch alebo viacerých osôb.
Trestne zodpovedný je ten, kto v čase spáchania činu dovŕšil 14. rok veku.
Pedagogický zamestnanec, ktorému bude známy prípad šikanovania a neprijme v tomto smere žiadne opatrenie, vystavuje sa riziku trestného postihu.
Svojim konaním môže naplniť i skutkovú podstatu trestného činu – neprekazenia, neoznámenia trestného činu alebo ublíženia na zdraví, a to tak, že inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví tým, že poruší oznamovaciu povinnosť vyplývajúcu z jeho zamestnania, povolania, postavenia, či funkcie.
Prevencia šikanovania:
1. Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách.
2. V rámci účinnej prevencie šikanovania škola:
a) bude vytvárať priaznivú klímu v škole,
b) zabezpečí úzku spoluprácu medzi žiakmi, zamestnancami školy a rodičmi, jasne vymedzí možnosť oznamovať aj zárodky šikanovania (pri zachovaní dôvernosti oznámení),
c) školským poriadkom jasne stanoví pravidlá správania vrátane sankcií za ich porušovanie, bude viesť písomnú dokumentáciu o riešení konkrétnych prípadov šikanovania,
d) v súlade s pracovným poriadkom zaistí zvýšený dozor pedagogických zamestnancov cez prestávky, pred začiatkom vyučovania, po jeho skončení, v čase záujmovej a mimoškolskej činnosti v priestoroch kde by mohlo dôjsť k šikanovaniu (záchody, šatne...),
e) pre pedagogických zamestnancov a rodičov bude organizovať semináre s odborníkmi zaoberajúcimi sa danou problematikou,
f) bude informovať verejnosť o tom, čo robiť v prípade, keď sa dozvedia o šikanovaní (poskytnutie kontaktov na inštitúcie, ktoré sa šikanovaním zaoberajú),
g) zabezpečí vzdelávanie triednych učiteľov, koordinátorov prevencie a výchovných poradcov v oblasti prevencie šikanovania,
h) pri riešení problémov so šikanovaním bude úzko spolupracovať s odborníkmi príslušného centra výchovnej a psychologickej prevencie,
i) je stanovená oznamovacia povinnosť pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom okamžite upozorniť na problémy šikanovania vedenie školy, ktoré bude bez meškania problém riešiť a každej obeti poskytne okamžitú pomoc.
Metódy riešenia šikanovania školou:
Zaistenie ochrany obetiam.
Rozhovor so žiakmi, ktorí na šikanovanie upozornili, rozhovor s obeťou, s agresormi.
Nájdenie vhodných svedkov (individuálne, prípadne konfrontačné rozhovory so svedkami).
Zabránenie agresorom krivo vypovedať, izolovanie, neumožnenie dohody na spoločnej výpovedi.
Kontaktovanie rodičov alebo zákonných zástupcov.
Kontaktovanie centra výchovného a psychologického poradenstva alebo diagnostického centra.
Poskytnutie podpory obeti.
Nahlásenie závažnejšieho prípadu šikanovania polícii.
NIKDY NEKONFRONTOVAŤ OBETE A AGRESOROV!!!
Opatrenia
Pre obete:
1. Odporúčanie rodičom obetí vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť.
2. Zorganizovanie skupinového intervenčného programu riaditeľkou školy v spolupráci s centrom výchovného a psychologického poradenstva.
Pre agresorov:
1. Odporúčanie rodičom agresorov vyhľadať individuálnu odbornú starostlivosť.
2. Udelenie výchovného opatrenia – napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľkou školy, zníženie známky zo správania.
3. Preloženie žiaka do inej triedy (ak to podmienky školy dovoľujú).
4. V mimoriadnych prípadoch:
- odporučenie rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt do príslušného diagnostického centra alebo liečebno-výchovného sanatória,
- oznámenie príslušnému orgánu sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletých,
- oznámenie príslušnému útvaru policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin.
Spolupráca školy s rodičmi žiakov:
1. Pri podozrení zo šikanovania škola predvolá zákonných zástupcov obete i agresorov na pohovor s riaditeľkou školy v prítomnosti výchovného poradcu alebo koordinátora prevencie, z ktorého sa vyhotoví písomný zápis.
2. Upozorní rodičov, aby sledovali možné príznaky šikanovania a ponúkne im pomoc.
3. Zabezpečí taktný prístup a zachovanie dôvernosti informácií zo strany pedagogických zamestnancov.
Spolupráca školy s inými inštitúciami
V rámci prevencie šikanovania škola úzko spolupracuje s:
- Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie(ďalej len CPPPaP)
- riadi sa opatreniami a odporúčaniami Štátnej školskej inšpekcie a CPPPaP.
Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu, je riaditeľka školy povinná bez zbytočného odkladu oznámiť túto skutočnosť:
- príslušnému útvaru policajného zboru,
- orgánu sociálno-právnej ochrany.
Výchovné opatrenia
Platí článok V. školského poriadku výchovné opatrenia bod 3 písm. g) - pokarhanie riaditeľom školy.
Výchovné opatrenie sa uplatňuje pri zistení šikanovania v priestoroch školy a v školskom areáli, počas vyučovacích hodín, počas prestávok, pri podujatiach organizovaných školou a v mimovyučovacom čase.
Pri opakovanom porušovaní školského poriadku nasleduje návrh na zníženú známku zo správania podľa závažnosti priestupku, článok VI.
Pokarhanie riaditeľom školy a znížené známky zo správania sa vždy prerokujú na zasadnutí pedagogickej rady, o každom výchovnom opatrení sa hlasuje osobitne. O navrhnutých výchovných opatreniach sú zákonní zástupcovia žiakov písomne informovaní.
IX. Neprítomnosť žiaka v škole
Rodič je povinný do 72 hodín oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti svojho dieťaťa v škole.
V nevyhnutnom prípade môže žiaka uvoľniť z vyučovania na 2 dni triedny učiteľ na základe písomného požiadania zákonného zástupcu.
Na viac dní uvoľňuje iba riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
Ak žiak potrebuje opustiť budovu školy počas dňa, musí mať písomnú žiadosť zákonného zástupcu alebo úradný doklad.
Ak pre závažné objektívne príčiny nemožno žiaka hodnotiť či klasifikovať na konci prvého, prípadne druhého polroka, riaditeľ školy určí na jeho klasifikáciu náhradný termín v súlade s Metodickým pokynom na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ. Za hodnotenie žiaka zodpovedá príslušný vyučujúci predmetu.
A/ Ospravedlnená neprítomnosť
Za dôvod ospravedlnenej neúčasti žiaka v škole sa uznáva najmä:
a) choroba žiaka,
b) lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy,
c) mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,
d) náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,
e) mimoriadne udalosti v rodine žiaka,
f) účasť žiaka na organizovanej športovej príprave, na súťažiach, prípadne v štátnej reprezentácii,
g) iné závažné udalosti, ktoré znemožňujú účasť v škole na základe posúdenia riaditeľa školy.
· Neprítomnosť žiaka v škole ospravedlňuje zákonný zástupca.
· Škola vyžaduje lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti iba v prípade podozrenia zo záškoláctva.
· Písomné ospravedlnenie potvrdzujúce odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti predloží žiak alebo zákonný zástupca dieťaťa škole do troch dní od nástupu dieťaťa do školy.
· Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými žiak býva alebo je v trvalom styku, na prenosnú chorobu, oznámi túto skutočnosť zákonný zástupca žiaka ihneď riaditeľke školy.
B/ Neospravedlnená neprítomnosť
Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka v škole sa považuje neprítomnosť žiaka na vyučovaní od prvej hodiny, ktorá nebola zákonným zástupcom žiaka ospravedlnená.
Ako sa budú riešiť neospravedlnené hodiny:
· 1 – 2 vyučovacie hodiny v mesiaci
- predvolanie zákonného zástupcu do školy
- napomenutie od triedneho učiteľa
· 3 - 4 vyučovacie hodiny
- predvolanie zákonného zástupcu do školy
- pokarhanie triednym učiteľom·
· viac ako 4 vyučovacie hodiny v mesiaci
- predvolanie zákonného zástupcu do školy
- pokarhanie od riaditeľa školy
· viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci
- znížená známka zo správania
- Ak žiak bude mať neospravedlnených viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci, oznámi to škola príslušnému obecnému úradu. Viac ako 15 neospravedlnených vyučovacích hodín v mesiaci sa považuje za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky. Ak zaniknú dôvody na zastavenie výplaty prídavku na dieťa, príslušný úrad práce, soc. vecí a rodiny obnoví výplatu prídavkov zákonným zástupcom.
X. Používanie odborných učební a iných školských zariadení
Do odborných učební /jazykovej, počítačovej, učebne chémie a fyziky/ a na hodiny telesnej a technickej výchovy odchádzajú žiaci spolu s vyučujúcim daného predmetu.
Do knižnice si žiaci nosia tašky.
XI. Individuálne štúdium, štúdium v zahraničí
Na požiadanie zákonného zástupcu žiaka zo zdravotných dôvodov doložených príslušným potvrdením, môže riaditeľ školy povoliť žiakovi individuálny študijný plán alebo študijné úľavy.
Pokiaľ žiak spolu s rodinou dlhší čas žije v zahraničí, môže riaditeľka školy vyhovieť žiadosti zákonného zástupcu žiaka a povoliť štúdium žiaka na škole obdobného typu v zahraničí. Riaditeľ školy na základe rozhodnutia o povolení plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia SR stanoví, z ktorých predmetov bude musieť žiak na konci školského roka vykonať rozdielové skúšky. Určí tiež ich záväzné termíny.
XII. Práva a odporúčania pre zákonných zástupcov
Zákonný zástupca má právo:
a) poznať zameranie školy,
b) byť informovaný o prospechu a správaní svojho dieťaťa,
c) zúčastňovať sa na činnosti školy,
d) požiadať učiteľa o konzultácie,
e) požiadať o odbornú radu vo výchove a vzdelávaní,
f) pri pochybnostiach požiadať o komisionálne preskúšanie z vyučovacieho predmetu,
g) podávať návrhy na zlepšenie práce školy,
h) požiadať o uvoľnenie svojho dieťaťa z vyučovania písomnou formou,
i) spolupracovať s radou rodičov a radou školy.
Odporúčania pre zákonného zástupcu:
a) zúčastňovať sa na triednych aktívoch,
b) informovať triedneho učiteľa o závažných zdravotných a iných problémoch dieťaťa, ktoré by triedny učiteľ mal poznať,
c) kontrolovať žiacku knižku, elektronickú žiacku knižku v EDUPAGE alebo zápisníček svojho dieťaťa,
d) nerušiť vyučovací proces, konzultácie s vyučujúcim si dohodnúť vopred a v čase po vyučovaní
e) každú neprítomnosť svojho dieťaťa bezodkladne oznámiť triednemu učiteľovi,
f) neúčasť dieťaťa na vyučovaní ospravedlniť ihneď písomne, najneskôr do troch dní po nástupe na vyučovanie,
g) nevstupovať zbytočne do priestorov školskej jedálne a školy,
h) nepovoliť svojmu dieťaťa prinášať veci, ktoré nesúvisia s vyučovacím alebo výchovným procesom v škole,
i) nedovoliť svojmu dieťaťa nosiť veci, ktoré by ohrozovali zdravie a bezpečnosť jeho a ostatných žiakov školy.
XIII. Vzájomné vzťahy učiteľov a žiakov
DESAŤ ETICKÝCH ZÁSAD PRE UČITEĽA
1) Učiteľ sa vždy správa voči žiakom a v kolektíve korektne, zdvorilo a slušne.
2) Učiteľ vždy zachováva dôvernosť informácií vo vzťahu k žiakom, kolegom, škole (okrem prípadov v zmysle zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám).
3) Na pôde školy je vždy politicky nestranný.
4) Sebakontrola a sebadisciplína je vždy súčasťou správania učiteľa.
5) Neustále sa vzdeláva a získané poznatky odovzdáva žiakom.
6) V postojoch ku všetkým problémom vystupuje v duchu princípov demokracie.
7) Má právo na vlastný názor, jeho korektné prezentovanie a obhajovanie a rovnako je tolerantný k iným názorom.
8) Svojím správaním prispieva k šíreniu dobrého mena školy.
9) Reč a písomný prejav učiteľa je vždy dobre uvážený, nereaguje unáhlene bez dôkladnej znalosti situácie.
10) Učiteľ vždy rešpektuje odbornú kompetenciu a zodpovednosť svojich kolegov a nezasahuje do ich rozhodnutí nekompetentne a bez znalosti odbornej problematiky.
DESAŤ ETICKÝCH ZÁSAD PRE ŽIAKA
1) Žiak sa v škole a na verejnosti vždy správa zdvorilo a slušne.
2) Zachováva princípy demokracie svojou toleranciou k iným názorom.
3) Ako člen školského kolektívu rešpektuje a dodržiava zásady školských dokumentov.
4) Má právo slobodne prejaviť názor.
5) Neohovára a neznevažuje žiadnym spôsobom svojich spolužiakov.
6) Na verejnosti reprezentuje školu svojím správaním.
7) Nešikanuje svojich spolužiakov a nevyjadruje sa vulgárne.
8) Neznevažuje svojich učiteľov.
9) Za svoje správanie nesie osobnú zodpovednosť.
10) Vždy obraňuje dobré meno školy a svojím správaním ho reprezentuje.
XIV. Záver
Školský poriadok bol vypracovaný v súlade so Zákonom č.245/2008 Z.Z. o výchove a vzdelávaní.
Triedni učitelia sú povinní oboznámiť žiakov a zákonných zástupcov so školským poriadkom školy.
Zmeny a dodatky školského poriadku školy schvaľuje riaditeľka školy po prerokovaní v rade školy.
Tento školský poriadok nadobúda účinnosť dňom 28.08.2023. Týmto dňom stráca účinnosť školský poriadok zo dňa 12. septembra 2022.
V Habovke 28.08.2023 PaedDr. Miroslava Mydliarová
riaditeľka školy