Škola by mala byť nielen hravá, ale aj tvorivá. Čím sú žiaci mladší, tým viac to platí. Chcú vymýšľať a pracovať na projektoch, ktoré vyžadujú predovšetkým manuálnu zručnosť.
Myšlienka spoznať celú našu Zem cez rôzne aktivity sprevádzala vyučovanie celého piateho ročníka. Na hodinách geografie v piatom ročníku sa s využitím projektového vyučovania diali veľké veci – vlastnoručne vyrobené modely krajiny v krabici od topánok, funkčné sopky i mnohé ďalšie.
Funkčné modely sopiek
Ideálnou témou k využitiu medzipredmetových vzťahov je podľa nášho názoru sopečná činnosť. Žiaci počas hodín výtvarnej i technickej výchovy a priamo na hodinách geografie vyrábali a experimentovali s vlastnými sopkami. Na vzniknutom modeli popisovali zloženie a vznik sopky i jej činnosť. Pre žiakov sa tak hodina stala nielen zábavná, ale ešte viac si zapamätali poznatky. Našou úlohou je do vyučovania zaraďovať viac takýchto bádateľsky orientovaných činností, a tak vyvolávať u žiakov kladný postoj k prírodným vedám, ku ktorým patrí aj geografia.
3D modely biómov – diorámy
Pri každom projekte je kľúčová motivácia. Na začiatok stačilo rozprúdiť debatu o exotických živočíchoch a nápady sa len tak sypali. Žiaci mali potom priestor na výrobu svojej diorámy. Využili všetky svoje zručnosti a schopnosti a úžasné výtvory boli na svete. Veď posúďte sami…
Na hodine geografie sme robili rôzne projekty, mne sa najviac páčil typ krajiny. Mohli sme si vybrať jednu krajinu a vymodelovať ju v krabici od topánok. Ja som si vybrala polárnu krajinu. Veľa sme sa pri tom navzájom naučili. Všetkým sa nám to pekne podarilo a veľmi sme sa pri tom zabavili. (Mária Krchová, 5.A)
Mgr. Natália Ondríková