Jún, posledný mesiac školského roka, je už od nepamäti spojený s koncoročnými výletmi. Túto tradíciu sme nemohli porušiť ani v tomto školskom roku a za cieľ našej cesty sme si vybrali mesto Kremnicu a Žiar nad Hronom. Usmiate tváre detí, tašky plné dobrôt, pekné slnečné počasie a klimatizovaný autobus, takto by sme mohli charakterizovať školský výlet žiakov 1. stupňa ZŠ s MŠ v Habovke. S dobrou náladou a odhodlaním sme začali spoznávať Kremnicu, starobylé banské mesto. História tohto čarovného mesta baníctva a mincovníctva je zhmotnená v expozíciách Múzea mincí a medailí. Baníctvo a mincovníctvo priniesli mestu bohatstvo a slávu.
Prvým návštevným miestom bola Mincovňa Kremnica, štátna mincovňa, ktorú založil kráľ Karol I. v roku 1328. Mincovňa v Kremnici už takmer sedem storočí nepretržite vyrába mince. Okrem mincí a medailí tu tiež vyrábajú plakety, žetóny a odznaky. Žiakom sprievodkyňa Katka porozprávala príbeh založenia mincovne, pustila prezentáciu, kde sa dozvedeli viac o výrobe mincí a na poschodí im ukázala stroje, na ktorých sa kedysi razili mince. Žiaci nazreli aj do „srdca mincovne“ – RAZIARNE. V raziarni sa realizuje náročný proces spracúvania mincových zliatin a razba mincí. V závere roka 2008 vyrazila Mincovňa Kremnica aj nové slovenské euromince. Priestory raziarne, ktoré patria medzi najdôležitejšiu časť mincovne, sú od jesene 2008 sprístupnené aj verejnosti. Návštevníci tak majú jedinečnú možnosť vidieť nové, moderné raziace stroje priamo pri razení mincí. Deti si na pamiatku z exkurzie odniesli spomienky, historický zážitok a vyrazenú mincu. Nechýbal ani nákup maličkých suvenírov. Druhá zastávka patrila Mestskému hradu Kremnica, ktorý bol v roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Tvorí ho súbor stavieb a je chránený dvojitým opevnením, na ktoré sa pripájajú jedny z najzachovalejších mestských hradieb na Slovensku. Hradný komplex s expozíciami spravuje Múzeum mincí a medailí, patriace pod Národnú banku Slovenska. Sympatická sprievodkyňa žiakov previedla gotickým kostolom sv. Kataríny, ktorý stojí v strede areálu Hradu Kremnica. Poukázala na presbytérium kostola s hlavným oltárom sv. Kataríny Alexandrijskej, informovala o inštalácii nového, moderného organu, ktorý sa využíva v kostole hlavne v nedeľu počas slávenia bohoslužieb. Najväčším zážitkom pre dobrovoľných divadelníkov spomedzi žiakov bola možnosť zahratia divadelného predstavenie v kostole.
S chodom slnečnej sústavy a zaujímavosťami z kozmu sa deti oboznámili pri návšteve Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom. Deti boli motivované rozprávkou Polaris - vesmírna ponorka a tajomstvo polárnej noci, ktorú sledovali so zatajeným dychom. Dominantou planetária je hviezdna sála vybavená moderným projekčným prístrojom, ktorá premieta 5 800 hviezd severnej a južnej oblohy. Nezabudnuteľným zážitkom bolo pozorovanie oblohy pokrytej hviezdami, žiaci spoznávali názvy planét, hviezd a súhvezdí. Týmto poznávacím výletom si obohatili základné vedomosti o vesmíre. S poznávaním okolia Banskobystrického kraja sme boli všetci spokojní, o čom svedčila aj pohodová atmosféra počas celého výletu umocnená rozprávaním si svojich nových zážitkov. Výlet bol prínosom nielen na doplnenie vedomostí, ale aj na získanie nových zážitkov a formovanie priateľských vzťahov. Deti odchádzali domov unavené, ale s úsmevmi na tvári. Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoločnú akciu.
Mgr. Eva Tarajová