Vďaka štedrosti a podpore programu Erasmus+ sa pre šiestich žiakov našej školy otvorili dvere do fascinujúcej kultúry a života na gréckom ostrove plnom histórie – Kréte.
Naša skupina dobrodruhov strávila nezabudnuteľné dni v hlavnom meste Kréty – Heraklione či historickom mestečku Rethymno, ale aj v obci Agia Varvara, kde mali príležitosť navštíviť miestnu základnú školu a podeliť sa o naše poznatky a skúsenosti s miestnymi spolužiakmi. Naši noví grécki kamaráti nám s radosťou porozprávali nielen o ich škole a vzdelávacom systéme, ale aj o ostrove Kréta.
Okrem školských aktivít sme mali možnosť tiež preskúmať krásy hlavného mesta Heraklionu – historické uličky či pôvabné pláže, ktoré nás obklopovali. Podľahli sme aj umeniu a zúčastnili sa výstavy gréckej umelkyne LULY v Bazilike sv. Marka.
Spolu so žiakmi a učiteľmi zo školy z Agia Varvara sme strávili deň skúmaním minulosti a ocitli sa tak v roku 2000 pred Kr. Navštívili sme legendárny minojský palác Knossos, z mytológie známy ako sídlo kráľa Minóa s povestným labyrintom, Minotaurom, Théseom a Ariadninou niťou. Keďže palác v minulosti zničili dvakrát prírodné katastrofy, objavovať sme mohli už iba zvyšky minojskej architektúry, zachované fresky či objavy, ktoré svedčili o výnimočnom pokroku tejto starobylej civilizácie.
V histórii sme pokračovali aj v nasledujúci deň a rozhodli sa navštíviť benátsku pevnosť Koules zo 14. storočia, ktorá nás uchvátila nielen svojou minulosťou, ale predovšetkým svojimi výhľadmi na Krétske more, a tak sme sa rozhodli stráviť jedno doobedie na pláži. Užili sme si tak slniečko, piesok a najmä šum mora.
V posledný deň nášho pobytu na Kréte sme sa spolu s našimi gréckymi spolužiakmi stretli so skupinou gréckych paraolympionikov, ktorí si pre nás pripravili rôzne zábavné aktivity a hry. Žiaci si mohli vyskúšať, ako hrajú futbal a bežia nevidiaci, paracyklistiku či zahrať si stolný tenis posediačky na vozíčku. Vďaka tejto skúsenosti sme pochopili, aké je dôležité ísť si za svojimi snami, postaviť sa proti prekážkam a ukázať svetu odhodlanosť a vášeň pre šport, pretože byť hendikepovaný neznamená byť odlišný. Tento deň strávený s paraolympionikmi nám ukázal, aká je dôležitá inklúzia na školách. Každý žiak by mal mať rovnaký prístup k vzdelávaniu bez ohľadu na jeho schopnosti či zdravotné postihnutie, pretože prítomnosť rôznorodých skupín v triede prispieva k lepšej atmosfére, žiaci sa učia od seba navzájom a majú možnosť vidieť svet z rôznych perspektív.
Pobyt na Kréte nám zostane v pamäti ako nezabudnuteľná skúsenosť, ktorá nás posunula vpred a otvorila dvere novým možnostiam a príležitostiam. Vďaka projektu Erasmus+ sme si uvedomili predovšetkým hodnotu medzikultúrnej výmeny a vzdelávania, ale i histórie a kultúry, ktorá je v každej krajine iná a predsa vždy fascinujúca.
Mgr. Renáta Škvareková