• Nadácia SPPravne TO

• Aj v našej škole už žiaci na hodinách informatiky používajú moderné učebné pomôcky. Naša škola bola úspešná aj v grantovom projekte od Nadácie SPP.  Grantový program SPPravme To je príležitosťou získať finančnú podporu na budovanie pozitívneho vzťahu detí a mladých ľudí k prostrediu, v ktorom žijú a dávať im príležitosť podieľať sa na jeho zlepšovaní/riešení problémov. V rámci projektu boli podporené ambiciózne a inovatívne projekty, ktoré rozvíjajú vzdelávacie aktivity a skvalitňujú vyučovací proces. Naša škola prostredníctvom programu SPP získala finančné prostriedky na nákup pomôcok, ktoré rozvíjajú vzdelávacie aktivity a skvalitňujú vyučovací proces na hodinách informatiky. Za finančné prostriedky sme nakúpili 20 kusov Základných sád micro:bit  pre celú trieduKITRONIK :MOVE MINI MK2 buggy, či osem sád ELECFREAKS Micro:Bit Smart Home Kit.  Žiaci tak na  hodinách pracujú s nadšením, kreativitou a so zápalom. Riešia rôzne úlohy a hľadajú nové riešenia. Rozvíjajú svoje schopnosti v rôznych oblastiach STEM-u. STEM - pojem, ktorý sa používa na zoskupenie odlišných, ale súvisiacich technických disciplín ako je veda, technika, inžinierstvo a matematika.

• Hviezdoslavov Kubín – školské kolo

• Recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín sa 16. februára zúčastnili i žiaci II. stupňa, ktorí za mladšími žiakmi nezaostávali a predviedli bravúrne výstupy, ktoré porota ohodnotila nasledovne:

Poézia:

1. miesto: Marek Pilarčík
            2. miesto: Lea Kučerová
            3. miesto: Bianka Jurinová

Próza:

1. miesto: Kristína Kurátorová (II. kategória), Marína Makanová (III. kategória)
            2. miesto: Marek Taraj
            3. miesto: Veronika Jurinová

Všetkých žiakov musíme pochváliť za ich odvahu a snahu, všetci sa snažili a predviedli obdivuhodné výkony. Víťazom blahoželáme a prajeme veľa úspechov v okresnom kole.

Mgr. Renáta Škvareková

• Návšteva Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku

• V piatok 16. februára 2024 sa v popoludňajších hodinách naši učitelia zúčastnili na návšteve  Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku, školy ktorá je zapojenej do Programu koordinátorov digitálnych kompetencií.  Na stretnutie sme boli pozvaní učiteľmi školy Petrom Truchanon, Helenou Drobúlovou a  Pavlom Lajčiakom. Stretnutie bola zamerané na prezentáciu best practices a výmenu skúseností s prácou digitálneho koordinátora na škole.

Program stretnutia bol zameraný na:

✓ predstavenie školy,

✓ zoznámenie sa so SCRUM metódou riadenia žiackych projektov,

✓ konštruktivistický prístup pri vyučovaní informatiky,

✓ aplikácie micropočítačov Arduino, ako učebných pomôcok na hodinách fyziky,

✓ LEGO robotika v kontexte STEM rozvoja kompetencií,

✓ micro:bity na hodinách informatiky,

✓ návšteva firmy v škole SLIDO, Tatrabanka, ExaLogic,

✓ výmena skúseností s prácou digitálneho koordinátora v škole.

Základnou víziou je formovať mladého človeka smerom k modernej spoločnosti tak, aby mal dostatok zručností zvládnuť vysokoškolské štúdium a uplatniť svoje rozumové schopnosti a praktické zručnosti na trhu práce. Program školy vychádza z myšlienky: „V PRAVDE, VERNOSTI A SVÄTOSTI PRIVÁDZAME BLIŽŠIE KU KRISTOVI.“

• Recitačná súťaž - Hviezdoslavov Kubín - I. stupeň

• V piatok 16. februára sa v našej škole konalo školské kolo v postupovej recitačnej súťaži žiakov - Hviezdoslavov Kubín - I. stupňa. Hviezdoslavov Kubín je celoštátna postupová súťaž a prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy, v tvorbe recitačných kolektívov a divadiel poézie detí, mládeže a dospelých. Je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v umeleckom prednese a vrcholným podujatím, ktoré vytvára a formuje kultúru slovenského národa. Finále tých najlepších recitátorov 70. ročníka Hviezdoslavovho Kubína sa uskutoční         18. – 22. júna 2024 v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne. Žiaci a žiačky I. stupňa nás obohatili svojím recitačným prejavom a umeleckým zážitkom. V prednášaní poézie a prózy si vybrali pekné texty a niektorí nás naozaj prekvapili a pripomenuli si tak život  a tvorbu najväčšieho slovenského básnika P.O. Hviezdoslava. Na súťaž sa žiaci svedomito pripravili a ich ukážky boli pútavé. Porota, v zložení pani učiteliek prvého stupňa, zhodnotila prednes a rozhodla o umiestnení žiakov nasledovne:

Poézia : 1. miesto – Diana Klimková
            2. miesto – Eva Sojčáková
            3. miesto – Ivana Hořáková a Lukáš Taraj
            Próza: 1. miesto – Tatiana Litváková
            2. miesto – Filip Taraj
            3. miesto – Matúš Grinč

Všetkým žiakom sme poďakovali, povzbudili ich  a,  samozrejme, aj odmenili.  GRATULUJEME!!!

PaedDr. Róbert Mydliar

• Turistický krúžok na ceste časom

•    Počas prázdninového štvrtku sa žiaci turistického krúžku vydali na nezvyčajnú a dobrodružnú večernú prehliadku skanzenu. Počas tejto expedície mali príležitosť ponoriť sa do histórie a zažiť atmosféru minulých čias za súmraku.

S úsmevom na tvárach a nadšním v srdciach sme sa stretli pred vchodom skanzenu, kde na nás čakal sprievodca, pripravený viesť nás cestou časom. Keďže sa začínalo stmievať, atmosféra sa stávala čoraz tajomnejšou a pútavejšou. S očami rozžiarenými zvedavosťou sme sa vydali na cestu po Orave. Počúvali sme príbehy o živote našich predkov, ich každodenných zvykoch a zážitkoch.

Po okruhu sem sa stretli v jednej z historických miestností, kde bol pre nás pripravený program spojený s fašiangovými zvykmi a tradíciami v našom okolí.

Večerná prehliadka bola nielen zábavným spôsobom spoznávania histórie, ale aj dobrodružstvom, ktoré nás prenieslo do minulosti a inšpirovalo nás k ďalším nápadom k objavovaniu nášho okolia.

Mgr. Natália Ondríková

Štvrtok 2. 5. 2024
    • Jedálny lístok

• Pondelok29. 04.